kontakt@wszoku.pl
+48 570 979 658

Właśnie przekroczyłem po raz kolejny, już nie zliczę który, most łączący dwa, światy ten codzienny męczący nas pracą, monotonią i obowiązkami, ze światem gór odpoczynku no i przede wszystkim lipieni mieszkających w Sanie. Wielu z Was zapewne już wie jaki most mam na myśli, a dla pozostałych dopowiem, że chodzi o most w Lesku. Most na jednej z najpiękniejszych, a może i najpiękniejszej polskiej rzece, na Sanie.

Sam już dokładnie nie pamiętam, kiedy przekroczyłem go po raz pierwszy. Pozostały jednak pewne wspomnienia z tych pierwszych dni spędzonych na tej urokliwej rzece. I właśnie tymi wspomnieniami chciałbym się z Wami tutaj podzielić.

Dokładnie pamiętam jak wiele lat temu  przeszukiwałem fora, strony ze wzorami i gazety w poszukiwaniu wzorów much, które pomogą mi w dobraniu się do Sanowych lipasków. Był to czas, gdy startowałem jeszcze w grand prix polski juniorów i zbliżały się zawody, w których to po raz pierwszy miałem łowić na Sanie. Wraz z kolegą i naszym opiekunem a zarazem trenerem zapakowaliśmy sprzęt i wyruszyliśmy o kilka dni wcześniej, aby spróbować choć trochę rozgryźć tę rzekę. Pierwsza myśl, która pojawiła się w moje głowie po zobaczeniu wody, kształtowała się ni mniej ni więcej : Kurwa jaki blat, przecież tu ryby mogą być wszędzie. Nie dostrzegałem, wtedy żadnej wskazówki gdzie ich szukać. Przyzwyczajony do górskich małych czytelnych strumyków patrzyłem na San jak na niezapisaną książkę, z której już nie długo miałem wyczytać informacje.

Pierwszy poranek nad wodą, słońce wyłaniające się zza chmur i czyste niebo wskazywały, że czeka nas kolejny ciepły dzień tego lata. Wiele ostatnio nie padało więc niski stan jaki zastaliśmy nie był dla nas specjalnym zaskoczeniem. Wcześniej tylko słyszałem legendy o lipieniach przesuwających się wraz z wędkarzem i pozostających dokładnie metr poza zasięgiem jego rzutu, teraz te legendy stały się i moim utrapieniem. Pomimo, że od opisywanego wyjazdu minęło wiele lat, doskonale pamiętam jak wiele razy wdepnąłem w niewidoczną dla mnie rynienkę, ile to razy rozglądając się w oddali za oczkami czy jakimikolwiek innymi wskazówkami, gdzie mogę znaleźć ryby, wchodziłem im na głowę, o czym uświadamiał mnie lipień uciekający koło moich nóg w poszukiwaniu nowego schronienia, wtedy starałem się jak najdokładniej przyjrzeć temu miejscu zastanowić, dlaczego lipień wybrał to miejsce znaleźć jakiś szczegół, który pomoże mi odkryć podobne miejsce, a w nim ryby.

Każda godzina spędzona nad rzeką pozwalała mi lepiej ją rozumieć, zauważać delikatne spowolnienia na jej powierzchni, placki ciemniejszej wody, zagłębienia za korzeniem, czy dużym kamieniem, którego zaledwie czubek wystawał nad powierzchnię.

Od tamtego wyjazdu nad Sanem spędziłem wiele wiele godzin, teraz na rzekę patrzę zupełnie inaczej, niektóre miejsca znam na pamięć i pomimo, że każda wysoka woda coś może pozmieniać to na Sanie nie są to tak radykalne zmiany jakie możemy obserwować na beskidzkich rzeczkach.  Można przytoczyć tutaj cytat Paulo Coelho „Potrzeba czasu, żeby się zestarzeć” i tak samo potrzeba czasu, żeby na sanie poczuć się jak u siebie w domu, nauczyć się na nowo czytania wody.

Niezmiennie musimy pamiętać jak kapryśną naturę potrafią mieć ryby, jako przykład podam tutaj sytuację z pewnych zawodów, gdzie w 3 godzinnej turze w połowie następowała zamiana miejsc w stanowisku. Rozglądając się za wartym uwagi miejsce wypatrzyłem na wodzie przełamanie, świadczące o zmianie głębokości. Główny nurt kierował się tutaj ku brzegowi, od traw dzieliło go tylko wypłycenie, za wspomnianym przełamaniem. Długo próbowałem złowić tu rybę, zmieniałem metody i wzory nic nie przynosiło skutku. Przypadkowy zbyt długi rzut sprawił, że tym razem mucha opływała garb od płytszej strony, prawdę mówiąc już miałem poprawiać rzut ale lipień mi w tym przeszkodził porywając z powierzchni niewielkiego sucharka z pomarańczowym tip’em. Przed końcem tury, złowiłem jeszcze ponad 10 ryb wszystkiego z tego jednego wypłycenia.

Kończąc tekst o pierwszy Sanowych wyjazdach, chciałbym Wam dać tylko jedną radę, nie zrażajcie się. Każda spędzona chwila nad wodą pozwoli Wam lepiej ją poznać, zrozumieć, a gdy po wielu wyjazdach pomyślicie już: „Na tym Sanie to ja wiem jak łowić”, to dzień bez kontaktu z rybą pokaże Wam, że tej wiedzy nigdy nie jest aż nadto. Pamiętajcie jednak, że w wędkarskie muchowym nie tylko ryby są ważne, ważna jest również natura no i oczywiście klimat wędkarskiej przygody, a żadnej z tych nad Sanem nigdy nie brakuje.

Komentarze

                Który to już raz… Wsiadam do Dodge'a, znowu na ryby ale tym razem to nie my będziemy łowić. Jedziemy kibicować naszej rzeszowskiej drużynie i podpatrzeć jak robią to najlepsi wędkarze w Polsce. Czeka nas długa droga ale w takim towarzystwie mija nam przyjemnie. A oto nasza pięcioosobowa ekipa w pełnej okazałości.

FullSizeRender

                Na zegarku 17, a my dojeżdżamy już do celu, ale czy aby na pewno kilku godzinne opóźnienie można nazwać "już"? Litry piwa wypite podczas podróży zostały oddane w hektolitrach wylanych podczas licznych postojów. Mam wrażenie, że zatrzymaliśmy się na każdej stacji, a żadne drzewo nie zostało przez nas pominięte…

IMG_2172

                Ostatnia górka i piękny hotel Montebello ukazuje się naszym oczom. Już na parkingu widzimy całą polską elitę tego sportu, która już jutro (22.04.2017 przypis redakcji) zacznie walkę o tytuł mistrza Wisły. Są tutaj mistrzowie świata, europy, polski, a nawet okręgu ;). W powietrzu da się wyczuć zapach rywalizacji, a także wydychanego etanolu, jeszcze dzisiaj można. Wieczór poświęcony integracji, dziś jeszcze przyjaciele, a już jutro wrogowie na sznur i kije.

IMG_2176

18159304_1903439149940973_1369985322_o18175277_1903439176607637_1776086894_o

                Jest pierwsza, na placu boju pozostali tylko nieliczni. Zmęczenie i nam daje się we znaki, kierujemy nasze kroki w stronę pokoju "emergency room '112', taki numer pokoju nam przydzielono. Jeszcze nie ucichły ostatnie głosy naszych rozmów, a już słychać pierwsze odgłosy niedźwiedziego snu. Śpimy! Zagłoba chrapie tak jak nigdy dotąd nie słyszałem, wybudzony Dżordżio woła: "Jak on dmucha! Zaraz mnie stąd zdmuchnie…, spać nie można", po czym przykładając głowę do poduszki chrapie razem z nim w dodatku w dwie strony (to tak się da?!). O świcie dzwoni budzik, zawodnicy pojechali łowić, a my ucinamy sobie jeszcze krótką drzemkę. Jemy szybkie śniadanie i ruszamy kibicować. Pogoda nie sprzyja, lecz zawodnicy dzielnie walczą. Korzystając z okazji, że tu jesteśmy odwiedzamy galerię trofeów Adama Małysza i skocznie narciarską nazwaną jego imieniem, od miłego Pana obsługującego wyciąg dowiadujemy się, że o włos minęliśmy się z naszym zimowym bohaterem narodowym, który "wziął kadrowego busa i gdzieś pojechał".

18175779_1903441059940782_1533052703_o

Cali przemoczeni wracamy do hotelu, w drodze powrotnej wrzucamy do jego skrzynki koszulkę mając nadzieję, że i on będzie w szoku.

IMG_2181

                Rozkładamy nasze stanowisko, czekamy na zawodników, oni dzielnie walczą podczas drugiej tury, a my popijając kawkę piszemy dla Was ten tekst, mamy nadzieję, ze przypadnie Wam do gustu. Swoją drogą dajcie znać jak podobał Wam się debiutancki tekst o dziwnym weekendzie.

Do zobaczenia nad wodą

Wataha w SzOKU

 

Komentarze

         Był wtorek, jak co rano dźwięk budzika wyrwał mnie ze snu, włączyłem w telefonie drzemkę, rozkoszując się ostatnimi chwilami w łóżku. Co ja mam dziś do zrobienia? Pranie, zakupy i jakieś sprawozdanie na studia… Moje poranne rozmyślania przerwał dzwoniący telefon, w słuchawce usłyszałem znajomy głos: "Może by tak zrobić sobie weekend w środku tygodnia?". Pomysł ten od razu przypadł mi do gustu, lekko zaskoczony tą propozycją zacząłem się zastanawiać, czy to wogóle możliwe, "To przełożę, tamto zdążę zrobić jeszcze przed wyjazdem". Błyskawiczna decyzja i po dwóch godzinach jestem już w drodze z całym bagażem. Szybkie przepakowanie, kawka i ruszamy. Plan jest prosty, kierunek: okolice Zakopanego, a dokładniej wypad nad Dunajce. Pogoda na razie dopisuje, słoneczko przyświeca, "Oby jak najdłużej". Droga mijała dość szybko, a czas upływał na rozmowach. Tematów nie brakowało: od wydarzeń na świecie przez wspominanie zeszłorocznych wypadów na rybki, kończąc na planowaniu nowej wiosennej kolekcji ubrań W Szoku. Już wiem, że będzie genialna, a Wy przekonacie się o tym niedługo. Jakoś zawsze potrafiliśmy znaleźć wspólny temat, dzięki czemu nawet dalekie podróże nie były problemem i wcale nam się nie dłużyły. Dodge mknął autostradą i nawet nie wiem, kiedy zjechaliśmy na Zakopiankę. Ostatnie dziesiątki kilometrów mijały nam na planowaniu, miejsc w których będziemy łowić.

           Dzisiejsze popołudnie postanawiamy spędzić na Białym Dunajcu. Zajeżdżamy na dobrze znane większości miejsce, tzw. boisko. Naturalny próg wodny tworzy doskonałe miejsce dla ryb, przez cały sezon woda jest tutaj dobrze natleniona, a rynienka, która pojawia się poniżej progu, wygląda bardzo obiecująco. Na miejscu czeka już nasz tutejszy przyjaciel, z którym byliśmy umówieni. Jak zawsze cieszy nas już sam kontakt z naturą, widok rzeki, która tak pięknie wygląda w późno popołudniowym świetle zachodzącego słońca. Niestety warunki nad rzeką nie są zbyt ciekawe, znowu gdzieś kopią, coś budują i woda ma kolor kawy z mlekiem. Mimo to postanawiamy spróbować naszych sił.  Rozstawiamy się po obu stronach rzeki, obławiając głębszy nurcik. Niestety przy tej wodzie będzie ciężko, wszedłem ledwo przed kolano, a już nie widzę swoich butów. Zastanawiam się, jak ryby radzą sobie w takich warunkach. Parę godzin/dni to nie problem, ale przecież takie warunki potrafią się utrzymywać tygodniami, a one (ryby) coś jeść muszą. Moje rozważanie przerywa delikatne szarpnięcie, instynktownie zacinam. Niestety na końcu zestawu zamiast upragnionego pstrążka czuję jedynie tępy opór. Zaczep. Lecz niecodzienny  na końcu zamiast patyków widzę zestaw innego wędkarza. Przynajmniej podejrzę, na co łowią miejscowi. Łowimy jeszcze około godziny, a ryby postanawiają nam w tym nie przeszkadzać. No cóż, dziś się nie udało, ale mamy jeszcze jeden dzień na rewanż. Pomimo małej porażki z wody schodzimy z podniesionymi głowami, a uśmiech nie znika z naszych twarzy.

Bialy

nurcik

           Ach te góry, piękne, ośnieżone szczyty i słońce znikające za nimi, chciałoby się, aby ten widok trwał wiecznie… Wracamy wraz z naszym przyjacielem do jego domu, to właśnie dzięki jego gościnności nie musimy szukać noclegu. Jak zawsze zostajemy ciepło przyjęci. Pod koniec dnia ruszamy na spacer po Zakopanem. O tej porze roku, w środku tygodnia nawet na Krupówkach jest spokojnie i cicho, całkiem inaczej wygląda to miejsce poza sezonem, gdy spacerując nie musimy przepychać się przez tłumy turystów. Robi się coraz zimniej, w końcu to dopiero początki wiosny. Wracamy do pokoju i planujemy następny dzień, niestety prognoza pogody nie wygląda obiecująco, nad ranem ma zacząć padać i nie widać szans na przejaśnienia. A może meteorolodzy się pomylili? Z tą nadzieją zasypiam.

Gory

         Słyszę dźwięk budzika i mimo wczesnej pory nie czuję senności. Jakoś na ryby zawsze wstaje się lepiej. Na dworze lekka mżawka. Nie jest źle. Taki deszczyk nie powinien zabrudzić wody. Postanawiamy spróbować naszych sił na Czarnym Dunajcu, przy deszczowych warunkach ta rzeka zawsze pozostaje dłużej czystą, niż Biały Dunajec, niestety, gdy już się zabrudzi, czyści się bardzo wolno. Ładujemy się do auta, na pobliskiej stacji wypijamy kawkę i jemy szybkie śniadanie. Gdy docieramy na miejsce, deszcz całkiem ustaje, a gdy zaczynamy rozkładać sprzęt, robi się nawet trochę jaśniej i nie jest już tak ponuro. Pełni werwy i nadziei zaczynamy łowić. Rozpoczynamy od odcinka powyżej mostu w Czarnym Dunajcu, gdzie rzeka poznaczona jest licznymi progami i przypomina trochę odcinek specjalny na Wiśle. Za progiem przy prawym brzegu znajduję się mała rynienka z głębszą wodą, po czym rozlewa się, tworząc piękną płań zwieńczoną kolejnym progiem (przynajmniej tak nam się wydaje). Dzielimy się metodami, wybieram nimfki, a mój towarzysz rozpoczyna od mokrych muszek. Już po paru rzutach widzę, jak na jego wędce melduje się pierwszy pstrążek wyjazdu, może nie za duży, ale pierwsza ryba zawsze cieszy i daje nadzieję na udany połów. Miałem lekkie puknięcie, ale rybki nadal nie ma. Widzę, że dziś mokra muszka spisuje się lepiej i wygrywa z moimi nimfkami 3:0.

pstrag

No nic, czas na zmianę zestawu, auto blisko, więc zmieniam wędkę, szkoda męczyć rękę długą 10', wybieram delikatniejszy i krótszy kijek w klasie #3, nawijam nowy sznurek, który sprawiłem sobie na ten sezon, zobaczymy, jak się spisze. Gdy ja wiążę zestaw na wędce kolegi, meldują się kolejne rybki, większość między 22/27 cm. Dowiązuje przypon i klasyczny zestaw na prowadzącą wybieram March Browna, a na skoczku pojawia się Red Tag. Już po kilku rzutach i ja mogę się cieszyć pierwszym holem, po krótkiej walce pstrąg ląduje w moich rękach, szybko go odpinam, buziak na pożegnanie i niech młody pędzi po swojego ojca, a najlepiej dziadka. Łowimy kolejne ryby, a około godziny 11:00 pojawia się lekka mżawka, co w jakiś sposób mobilizuje ryby do żerowania, widzimy pojedyncze oczka. Postawiam zawiązać suchą muszkę. Zawsze, gdy widzę chociaż cień szansy dla tej metody, postanawiam ją  zastosować. Obserwacje płynącej jętki czy innej imitacji zasysanej przez pstrągi i lipienie to jeden z najpiękniejszych momentów tych naszych wyjazdów. Niestety dziś tego nie doznam, po 30 minutach "suszenia" zmieniam zestaw. Zakładam niewielkiego streamera (pijaweczkę) i mokrą muszkę na skoczku. Z takimi muchami schodzę w dół płani, doławiając pojedyncze rybki, mimo ich niewielkich rozmiarów i tak cieszą, w końcu to jedne z pierwszych w tym sezonie. Kolega łowi troszkę niżej mnie, docierając w okolice końca płani i murku należącego do kolejnego progu.

         5 minut później za plecami słyszę nadjeżdżający samochód. Oho, kontrola. Strażnicy dziarskim tonem ruszają w naszym kierunku, pokazuję dokumenty, a kontrolujący mnie Pan wygląda na dość zaskoczonego na widok wpisanego łowiska i opłaconego okręgu nowosądeckiego. Słyszę pytanie o minimalną odległość, jaką należy zachować od jazów."O, czyżby jakiś mały test ze znajomości przepisów" 50 metrów odpowiadam bez zastanowienia. Zamiast pochwały kolejne pytanie, dlaczego świadomie łamiemy przepisy? Jest ono dla mnie co najmniej zaskakujące. Okazuje się, że poniżej nas znajduje się nie zwykły próg ale w żaden sposób nieoznaczony jaz. Magiczną odległość wyznacza podobno kamień przy brzegu rzeki "Naprawdę kamienie nad rzeką coś oznaczają? Przecież to tak, jakby oznaczyć coś mewą na Bałtyku". Karą dla nas ma być po 200zł dowolnej wpłaty na rzecz zarybień. "Zaraz, zaraz dowolnej wpłaty czy 200zł", kontrolujący nas Panowie nie widzą tutaj żadnej sprzeczności. Nie zgadzamy się na taką karę i sprawę przekazujemy wyżej. Przepisy faktycznie złamaliśmy, ale zupełnie nieświadomie, za co od razu przeprosiliśmy. Oznaczenie jazu podobno było lepsze, ale notorycznie jest zabierane przez wędkarzy. Myślę, że zwykła tabliczka na 50 metrze przed jazem załatwiła by sprawę w 100% i dzięki niej można by uniknąć kolejnych takich incydentów.

         No nic, szkoda tracić czas na rozważania, wracamy do wody i rozpoczynamy łowienie od progu powyżej. Tutaj płań jest nieco głębsza, a nurt śmielej wymywając w przeciwległym brzegu ziemię z pomiędzy korzeni. Wydawało by się, że rzeka tworzy wręcz idealne schronienie dla tutejszych ryb. Na ten odcinek wybieramy trochę cięższe zestawy, streamer z cięższą główką posłuży mi za muchę prowadząca natomiast około 60cm powyżej pojawia się większa mokra muszka, podobnymi zestawi obławiamy wodę idąc pod prąd. "Gdzie Wy wszystkie się pochowałyście, nie jesteście głodne po tarle?". Nasze muchy kierujemy w okolice przeciwległego brzegu, sprowadzając je na siebie. Po chwili u kolegi na wędce melduje się większy pstrążek, nie żeby jakiś gigant, taki +-35cm, niestety tak szybko, jak się pojawił, tak samo szybko odpiął się i wrócił do swojego domku między patykami i kamykami.

Wiatr zaczyna coraz mocniej wiać, a po wcześniejszych przejaśnieniach zostało tylko wspomnienie i teraz całe niebo zasnuwają gęste chmury. No nic, czas kończyć nasz dziwny weekend w środku tygodnia, ruszamy w stronę samochodu, a lekka mżawka moczy nasze kamizelki. Pomimo średniej pogody i małej przygody ze strażnikami, wyjazd był mega udany. Teraz, naładowani pozytywną energią, możemy wracać do swoich domów, prac, studiów, by zmierzyć się z czekającymi nas obowiązkami.

         Pisząc to, już odliczam dni do kolejnego wyjazdu. Za oknami taka piękna pogoda, a ja muszę siedzieć na tych wszystkich wykładach i laboratoriach. No cóż, takie jest życie, "Najpierw obowiązki, potem przyjemności", na szczęście czasem można pozwolić sobie na małe odstępstwa od tej reguły. Mam nadzieję, że czytając ten tekst chodź na chwilę uda Wam się przenieść nad wymarzoną rzeczkę. Drodzy czytelnicy, na sam koniec chciałbym Wam życzyć samych dużych ryb i jak najwięcej weekendów w środku tygodnia.

 

Do zobaczenia nad wodą

Wataha w SzOKU

 

 

 

 

Komentarze